Program - V Kongres

 

Program

 • 08.30 - 09.30
 • Rejestracja 
 • 09.30 - 09.40
  Otwarcie V Słupskiego Kongresu Kobiet - Danuta Wawrowska, Julia Maciocha
 • 09.40 - 09.50
  Przesłanie Prezydentek Krystyny Danileckiej i Marty Makuch, Burmistrza Jacka Graczyka
 • 09.50 - 10.15 
  Słupskie Siłaczki - nagroda SKK w kategorii: kultura, działalność w III sektorze, przedsiębiorczość 
 • 10.15 - 10.35
  Polka XXI wieku (nowe wyzwania) - Wykład inauguracyjny  prof. Magdaleny Środy 
 • 10.35 - 11.30 
  Polka wciąż walcząca - moderatorka Bogna Czałczyńska, Panelistki: Henryka Krzywonos Stycharska, Ludwika Wujec, Marta Frej, Marta Lempart 
 • 11.30 - 11.50
  Przerwa kawowa 
 • 11.50 - 12.50 
  Dziecko w sytuacji rozwodu - moderatorka dr Anita Kucharska Dziedzic, Panelistki: Izabela Orzechowska, mec. Marta Tomkiewicz, Jolanta Tryszkiewicz, Magdalena Marquez Vazquez, sędzia Anna Maria Wesołowska 
 • 12.50 - 13.20
  Zakodowane czyli „Informatyka na Obcasach”  z udziałem  Julia Mielczarek, Julia Mańkowska, Hanna Pawlicka, Weronika Grzegorczyk i Olga Kowalska - uczennic z II LO w Słupsku 
 • 13.20 - 14.10 
  Model funkcjonowania kobiet w tzw. męskim świecie - moderatorka adw. Marcjanna  Dębska, Panelistki: Krystyna Boczkowska, Aleksandra Klich, Ewa Białek, Aleksandra Harasiuk 
 • 14.10 - 14.40
  Przerwa kawowa 
 • 14.40 - 15.30
  Pol(s)ka a współczesne niewolnictwo. Słów kilka o handlu kobietami - moderatorka Agnieszka Kulis, Panelistki: Izabela Orzechowska, Jennifer Senezan, Joanna Garnier, Edyta Żuk oraz Joanna Grzybowska (tłumaczka) 
 • 15.30 - 15.40
  Przerwa kawowa
 • 15.45 - 16.35
  Bukiet Feministów - moderatorka Marta Makuch, Paneliści: Kamil Sipowicz, Krzysztof Stycharski, Henryk Wujec
 • 16.35 - 17.00 
  Zakończenie: losowanie nagród sponsorów - zobacz listę Sposorów

 

Imprezy towarzyszące

Park Zdrowia i Urody Kobiet 

 • Mobilny Punkt Krwiodawstwa - zapraszamy do oddawania krwi. Punkt dostępny będzie dla wszystkich zainteresowanych - nie tylko uczestniczek i uczestników Kongresu
 • badania pomiaru ciśnienia tętniczego, badania poziomu glukozy
 • porady dotyczące zdrowego odżywiania i analiza składu ciała
 • porady lekarza pumunologa i badania spirometryczne
 • symulacja wrażeń optycznych po alkoholu i narkotykach przy uzyciu Alko-gogli oraz Alkodragu
 • wykonywanie profesjonalnego makijażu Pierre Rene
 • pielęgnacja zdrowia i urody, porady – Klinika Lorenco Coletti

Ponadto: 

 • prezentacja i sprzedaż kosmetyków firm, Pierre Rene i PerfectColl
 • prezentacja i sprzedaż Pracowni Artystycznej Maufaktura Sztuki – torby damskie  

 

Wykład inauguracyjny

 

Creme de la creme czyli Magdalena Środa na V Słupskim Kongresie Kobiet, którą gościmy już po raz drugi. "Polka XXI wieku - nowe wyzwania" to tytuł wykładu który Pani Profesor wygłosi otwierając nasze debaty. Jesteśmy dumne, że pomimo wielu obowiązków zgodziła się być z nami dzieląc się swoim nie tylko filozoficznym podejściem do życia i otaczającej nas rzeczywistości.

 

Panelistki/Paneliści

 

Do Kongresowych tradycji należy już prezentacja naszego programu poprzez zaproszone do udziału w Kongresie panelistki.

 

Wokół tezy "Polka wciąż walcząca" odbędzie się pierwsza debata z udziałem ikon walki o demokratyczne państwo: Ludwiki Wujec i Henryki Krzywonos-Stycharska oraz walczących o prawa kobiet w dzisiejszej rzeczywistości Marty Lempart i Marty Frej. Dyskusję jak zawsze merytorycznie i brawurowo poprowadzi Bogna Czałczyńska - pełnomocniczka Kongresu Kobiet ze Szczecina.

 

"Dziecko w sytuacji rozwodu" to temat kolejnego panelu ważny dla wielu rodziców. Nasze zaproszenie przyjęły wyjątkowe kobiety: psycholog i terapeutka Izabela Izabella Orzechowska, mec. Marta Tomkiewicz z Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie laureatka konkursu Rising Stars 2017, Jolanta Tryszkiewicz dzielna samodzielna mama ze stowarzyszenia "Alimenty To Nie Prezenty", Magdalena Marquez Vazquez- prawniczka, wybitna mediatorka rodzinna i znana wszystkim z telewizyjnego ekranu sędzia Anna Maria Wesołowska. Znana, lubiana i jak zawsze profesjonalna Anita Kucharska-Dziedzic tym razem w roli moderatorki.

 

Przebojowe dziewczyny w przebojowym panelu na V Słupskim Kongresie Kobiet pn. Zakodowane czyli "Informatyka na Obcasach” - Julia Mielczarek, Julia Mańkowska, Hanna Pawlicka, Weronika Grzegorczyk i Olga Kowalska – uczennice z II LO w Słupsku. A wszystko zaczęło się od konkursu firmy Microsoft w USA dla dziewcząt z 22 państw dotyczącego sztucznej inteligencji w którym wzięły udział i wygrały. Wraz z nauczycielkami Kingą Mielczarek i Marią Rządkowską poleciały do Aten by uczestniczyć w warsztatach z zakresu AI (Artificial Intelligence) i IT (Information Technology).

 

Stereotypowe postrzeganie ról zawodowych przypisanych kobietom obalimy w niezwykle pasjonującym panelu o kulisach "Modelu funkcjonowania kobiet w tzw. męskim świecie". A w ten świat wprowadzi nas mecenas Marcjanna Dębska z ORA w Warszawie w rozmowie z kobietami sukcesu: dr Krystyną Boczkowską Prezeską Zarządu Bosch Sp. z o.o.Polska, Aleksandra Klich Redaktorką Naczelna Wysokich Obcasów, Aleksandra Harasiuk brokerką eksportową z Agencji Rozwoju Pomorza w Gdańsku oraz Ewą Białek informatyczką, nauczycielką Akademicką w Instytucie Matematyki Akademii Pomorskiej w Słupsku.

 

"Pol(s)ka a współczesne niewolnictwo. Słów kilka o handlu kobietami" to kolejny ważny panel na V Słupskim Kongresie Kobiet, którego problem jest zupełnie pomijany w przestrzeni publicznej. Moderatorka Agnieszka Kulis Przewodnicząca Rady Kobiet przy Prezydentce Miasta Słupska zaprosiła do debaty kobiety wyjątkowe, które zawodowo i pro bono współpracują z ofiarami handlu ludźmi lub pracują na rzecz zapobiegania temu procederowi. Joanna Garnier - Wiceprezeska Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu La Strada, Jennifer Senezan- kryminolożka po studiach w Londynie, gdzie pracowała w organizacji międzynarodowej z ofiarami handlu ludźmi. Psycholożka Izabela Izabella Orzechowska znająca problemy ofiar z praktyki zawodowej, Edyta Żuk - Sierżant Sztabowa w Komendzie Miejskiej Policji w Słupsku, koordynatorka Zespołu Profilaktyki Społecznej. Prowadzi spotkania na temat zagrożeń, w tym między innymi na temat handlu ludźmi oraz Joanna Grzybowska tłumaczka wolontariuszka podczas spotkań z młodzieżą w zakresie zapobiegania handlowi ludźmi.

 

Na Słupskim Kongresie Kobiet jako jedynym w Polsce od 5 lat prowadzimy debaty z fantastycznymi mężczyznami w autorskim panelu "Bukiet Feministów". W tym roku nasze zaproszenie przyjęli: Kamil Sipowicz - filozof, pisarz, publicysta, człowiek wielu talentów, autor tekstów piosenek, plastyk i wydawca, po prostu artysta. Henryk Wujec - polityk, fizyk, działacz opozycji w czasach PRL, poseł na Sejm kilku kadencji, a także Krzysztof Stycharski - autor książki "Moja żona Tramwajarka" prywatnie mąż Henryki Krzywonos. Debatę jak zawsze w sposób zaskakujący odbiorców poprowadzi jej pomysłodawczyni Wiceprezydentka Marta Makuch.

 

Atrakcją V Słupskiego Kongresu Kobiet będzie premiera książki "Moja żona tramwajarka" o ikonie solidarności Henryce Krzywonos. To książka jedyna w swoim rodzaju – żyjący w cieniu znanej żony, nazywany „panem Krzywonosem” Krzysztof Strycharski opowiada o wspólnym życiu, wielkiej polityce, która była w nim stale obecna, o mierzeniu się z dziedzictwem "Solidarności", o rodzinnych radościach i smutkach.(za wyd. Agora).

Biografię Henryki Krzywonos znajdziesz tu: http://bit.ly/moja-zona-tramwajarka