Kongres Kobiet powstał w czerwcu 2009 roku, jako ruch społeczny, aktywizujący kobiety w Polsce społecznie i politycznie. Punktem wyjścia były działania podjęte wokół organizacji I Kongresu Kobiet czyli zjazdu ponad 4 tys. kobiet z całego kraju, które dyskutowały o wkładzie kobiet w historię ostatniego 20-lecia w Polsce.
Obecnie Kongres Kobiet jest społeczną inicjatywą zrzeszającą osoby indywidualne, organizacje pozarządowe, przedstawicielki biznesu, polityki, świata nauki, sztuki, dziennikarstwa, związków zawodowych, związków pracodawców oraz wiele innych. Kongres skupia kobiety z całej Polski, o różnych poglądach, wywodzących się z różnych środowisk. Nie jest związany z żadną instytucją ani z żadną partią polityczną.
- Największy ruch społeczny w Polsce, który stale rośnie w siłę!
- Inicjatywa zrzeszająca osoby indywidualne, organizacje pozarządowe, przedstawicielki biznesu, polityki, świata nauki, sztuki, dziennikarstwa, związków zawodowych, związków pracodawców, gospodynie domowe i inne osoby.
- Skupia kobiety z całej Polski, niezależnie od ich poglądów, środowisk, przynależności społecznej, partyjnej, organizacyjnej, środowiskowej, zawodowej.
- Nie jest reprezentacją żadnej partii politycznej ani nie utożsami się z żadnymi politycznymi interesami czy programami.
- W niektórych swoich celach jest polityczny, ale ponadpartyjny.
- Instytucjonalną i prawną emanacją Kongresu jest Stowarzyszenie Kongres Kobiet.
- Kongres Kobiet to coroczna Wielka Konferencja, która odbywa się w Warszawie w Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki. Spotyka się tam prawie 10 000 kobiet z całej Polski, którym blisko są idee Kongresu: idee demokracji, równość płci, dobrobytu, społeczeństwa obywatelskiego, sprawiedliwości, wolności i tolerancji.
- Kongres Kobiet to również wiele corocznych inicjatyw, spotkań regionalnych, szkoleń i debat; kobiety spotykają się zarówno w dużych miastach wojewódzkich, jak również w miastach powiatowych, gminach, wsiach.
- Celem wszystkich kongresowych spotkań jest podnoszenie świadomości, wymiana informacji o aktywności i problemach kobiet w Polsce, wzajemna pomoc, budowanie więzi, solidarność, formułowanie postulatów oraz stwarzanie mechanizmów służących ich realizacji.
Główne działania i postulaty Kongresu Kobiet dotyczą dziesięciu dziedzin:
- Stwarzania mechanizmów służących wyrównywaniu szans i możliwości kobiet w życiu publicznym (parytety, kwoty).
- Przeciwdziałania przemocy wobec kobiet.
- Równoważenie roli wychowawczej i pracy zawodowej kobiet i mężczyzn.
- Stwarzanie instytucji stojących na straży równych praw oraz równych szans i możliwości kobiet.
- Aktywizacji politycznej, samorządowej i obywatelskiej kobiet.
- Poprawy sytuacji zawodowej kobiet (w tym wzmocnienia praw reprodukcyjnych szczególnie refundacji zapłodnienia in vitro).
- Aktywizacji zawodowej i społecznej kobiet.
- Edukacja w duchu równości, przeciwdziałaniu wykluczającym stereotypom (w edukacji i kulturze masowej).
- Promocja działalności kulturotwórczej kobiet.
- Troski o status i prawa kobiet wiejskich.